1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Покачување на пензиите ќе има. Денес започнаа преговорите

Покачување на пензиите ќе има. Ова е едниствената сигурно договорена работа меѓу пензионерите, владини претставници и Фондот за ПИОМ , на денес започнатите  преговори.

Останати детали не се соопштија, освен дека се работи на утврдување на процентот на покачување и утврдување на е нова методологија за усогласување на пензиите.

Најавите се дека се работи на решение кое ќе донесе серизоно покачување на пензиите, а попвеќе детали би требало да има на початокот на март, за кога е закажана наредната средба.

Намерата на сите кои учествуваат во преговорите е пензиите да се покачат правично, а најголем процент да добијат оние кои живеат со најниски пензии.

И додека владата, политичките претставници и сојузот се уште се договараат, пензионерите точно знаат колку пари им требаат за да го преживеат месецот.

Според универзитетскиот професор Мирољуб Шукаров, пензионерите за социјално најазагрозената категорија во Државата, а поратсот на пензиите, мора да го следи порастот на минималната плата.

Во државата има околу 328.000 пензионери, а најголем дел од нив живеат со пензии до 14.000 денари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles