16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Бројот на новозаразени од корона вирус драстично намален. Се гледа ли крајот и на четвртиот ковид бран?

Според последниот билтен на Министерството за здравство се забележува огормен пад на бројот на новозаразени со корона вирус во Македонија.

Во изминатото денонокие направени се 3.974 тестирања од кои позитивни се само 668 лица за разлика од минатата недела кога бројот беше поголем од 1.000 лица на ден, па така во моментот имаме 7.595 активни случаи.

Епидемиолошката состојба во државата е значително подобра, па според ова можеме да очекуваме дека четвртиот бран веќе завршува. Сепак, за олабавување на епидемиолошките мерки сеуште е рано и за нив ќе се разговара по скринингот во училиштата, соопштија здравствените власти.

Исто како на територијата на државава, стивнува состојбата и во Источниот регион.

На инфективното оделение има 24 пациенти од кои 20 се на кислородна подршка. На дневен основ во амбуланта се јавиле 22 лица, изјавија од Клиничката болница Штип.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles