19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Депозитите пораснале за 7,4 % – кредитите за 8,4%

Вкупните депозити во јануари, изнесувале 74, милијарди евра , што на годишна основа  е зголемување за 7,4 проценти, како резултат на растот на депозитите кај двата сектора, којшто е поизразен кај секторот домаќинства, информираа од Народната банка.

На годишна основа, вкупните кредити се зголемени за 8,4 отсто, како резултат на растот на кредитите на двата сектора, кој е малку поизразен кај корпоративниот сектор. Вкупната сума на издадени кредити изнесува 6,2 милијарди евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles