15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Во Германија, запален автобус на виничкиот превозник Метак Транс. Сопственикот се сомнева на намера од диви таксисти

Во Германија, во пожар за кој се верува дека бил подметнат, целосно изгоре автобус на виничкиот превозник Метак транс. Сопственикот на компанијата се сомнева дека зад пожарот стои лоша намера, а извршителите ги лоцира во дивите такси превозници и нелојалната конкуренција:

Од 18 декември почнавме да сообраќаме два пати неделно од Струмица за Билефелд како единствена регуларна автобуска линија од југоисточниот дел на Македонија до Германија. Се сомневам дека ова е одмазда од дивата конкуренција од Македонија, истакна Станко Цонев, сопственик на Метак Транс.

Според германските медиуми, причините за пожарот се уште се непознати, а поради невремето кое ја зафатило Германија, гаснењето на пожарот одело тешко:

Невремето повторно и повторно го разгоруваше пламенот, а противпожарната единица конечно успеа да го изгасне пожарот со многу пена. Не е јасно како избувнал пожарот. Истрагата на криминалистичката полиција е во тек, пренесува Радио Билефелд,

Компанијата  Метак Транс постои веќе 11 години и има девет автобуси и 15 вработени возачи. Главна дејност е  транспорт на работници од општините од источна Македонија за Италија.

Бизнисот кон Германија, сопственикот започнал да го шири пред три месеци.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles