1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Корона инфекцијата се намалува. Комисијата предлага укинување на две мерки

Поради попуштање на четвртиот бран и намалување на бројот на инфицирани и хоспитализирани пациенти, Комисијата за заразни болести предлага укинување на две мерки:

Препораките на Комисијата доаѓаат откако минатата недела бројот на инфицирани и починати се намали за 28 %.

Во меѓувреме, во Македонија е потврдено присуство на два под соја на омикрон.

Во 29 од испитаните примероци е докажана ВА.1 сублинијата на омикрон, а во 20 ВА.2 сублинијата позната и како стелт, информираат од ИЈЗ.

Присуството на овие под варијанти  е потврдено и во Кочани, Свети Николе, Штип и Виница.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles