16.1 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Неработната недела ќе не уништи, тврдат  занаетчиите. Бараат дозвола да ги отворат дуќаните

Занаетчиите се жалат дека неработната недела им ја загрозува и онака слабата егзистенција  и им се заканува со целосно затворање на дуќаните и пропаст.

Во моментов, во недела,  можност да работат имаат само четири занаетчии и тоа слаткари, пекари, фотографи и печатници. Но и овде, нештата не се докрај јасни, па слаткарите и пекарите можат да произведуваат во недела, но не и да ги продаваат производите.

Од друга страна, занаетчиите сместени во големите трговски центри, можат да работат без проблем.

Ова според Комората е нелогично и некоректно, и наместо корист, на Државата може да и донесе штета со зголемување на сивата економија:

Официјални бројки за тоа кој се се занимава со занаетчиска дејност нема, но според Комората на занаетчии се забележува тенденција на сериозно намалување на занаетчиските дуќани и дејности.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles