1.6 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Резерви на храна имаме. Проблем ќе биде ако кризата потрае, тврди претседателот Стево Пендаровски

Државата располага со доволно стокови резерви, кажа денес претседателот на Државата Стево Педаровски, по вчерашниот состанок на Советот за безбедност:

Изјавата на претседателот Пендаровски коинцидира со вчерашната изјава од Агенцијата за стокови резерви , од каде исто така потенцираа дека место за паника нема:

Сепак, според Претседателот, во моментов , ситуацијата со берзантските цени на храната и енергенсите е крајно непредвидлива:

Oд Народна банка, пак, потенцираат, дека денарот и финансискиот систем ќе останат стабилни и покрај состојбата во Русија и Украина:

Директната изложеност на нашата економија кон овие две економии е многу мала. Но, со оглед на учеството на Русија и Украина во понудата на глобалните пазари на суровини, очекувани се индиректни ефекти преку цените на примарните производи. Дополнително, доколку овие состојби се одразат на растот на европската економија, можно е влијание и врз инвестициите – домашни и странски, а со тоа и влијание врз економската активност, информираат од Народна Банка, по средбата на гувернерката Анита Ангеловска Бежовска со министерот за финансии, Фатмир Бесими.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles