16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Ветеринарни совети – Лишманиоза

Лишманија е клеточен паразит, предизвикувач на болеста лишманиоза. Болеста лесно се пренесува од кучиња на луѓе и тоа преку каснување од комарец. Симптомите кај кучињата се јасно видливи па луѓето можат лесно да ги препознаат.

За заштита потебно е редовно ставање на каишки против крлежи на кучињата.

Лишманиозата може да се лекува, но третманот е долг, тежок и неизвесен, поради што потребно е поголемо внимание да се обрати на превенцијата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles