15.1 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Делчево ги отвори пунктовите за помош. Граѓаните и компаниите донираат за Украина

Храна, бебешки пелени и средства за хигиена се првите донации доставени од граѓаните на Делчево на денес отворениот пункт за донации за Украина.

Хуманитарната акција е на неколку денови пред Меѓународниот ден на жената 8-ми Март, па од Комисијата за еднакви можности излегоа со конкретен апел до делчевки.

Акцијата ќе трае неколку денови, а дел од фирмите во Делчево, најавија донации во лекови, санитетски материјали и  облека.

Хуманитарната акција следува, откако вчера збратимената општина Тернопил од Украина , преку писмо побара  од  Делечво помош која е неопходна за нивните граѓани по почетокот на војната со Русија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles