17.5 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

ЕУФОР: Франција ќе врши обука на воени летови над БИХ

Мировните сили на Европската унија во Босна и Херцеговина соопштија дека Франција од денеска ќе врши обучувачки воени летови над БИХ, поради влошената меѓународна безбедносна ситуација. Минатата недела, ЕУ одлучи да ги зголеми силите на ЕУФОР од 600 на 1 100 војници од Австрија,Бугарија,Романија и Словачка, со цел да се спречи потенцијална нестабилност по рускиот напад врз Украина.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles