7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Бугарија: Петков: Не можеме без руска нафта и гас

Бугарија која ги подржува санкциите против Русија како средство за запирање на руската инвазија на Украина, најверојатно ќе бара исклучок од забраната за увоз на руски гас и нафта. Премиерот Кирил Петков изјави дека е против војна, и ги прифаќа сите видови на санкции освен овие две, бидејќи земјата е зависна од нив и нема други алтернативи. Исто така наведе дека во целост го подржуваат украинскиот народ, и направиле план да примат околу 50 000 илјади бегалци, што ќе чини милион евра дневно за храна и засолниште.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles