17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

ЕП во борење  за млади до 23 години во Бугарија

Денеска во Пловдив, Бугарија  стартува ЕП за  борачки до 23 години. Прва од  Македонија ќе настапи  единствената  претставничка, Марија  Спирковска  од Вардар.. Таа, во категоријата до 50 кгр.  ќе се бори со претставничката  на Азербејџан, која на последните  Европски и Светски првенства ги освои вторите места.

„Ова  е прва девојка, жена, од Македонија која ќе учествува на  едно  ЕП. Очекувам да се претстави во најдобро издание. Сакам да и упатам благодарност на компанијата Новаградба која  обезбеди опрема  за Марија Спирковска   и за мене. …“-  ни рече Чедо Николовски, двократен Олимпиец на Македонија, кој е претседател на Вардар,  На ЕП , како тренер ,ја води Марија Спирковска.

В четврток на душеците во Пловдив ќе се појават и мажите.. Најмногу се очекува од Бесир Алили од Лирија , европски кадетски шампион, Столе Ефтимов  од  Балканец , Фати  Вејсели…

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,788FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles