1.6 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Почнаа преговорите за покачување на платите во комуналните претпријатија

Од денес и официјално започнаа преговорите за повисоки плати на вработените во јавните комунални претпријатија. Синдкатот на УТКОЗ бара итно потпишување на колективни договори и зголемување на платите веднаш :

Презентиравме одржлив модел за платите на работниците веднаш да се зголемат, а тоа да не претставува сериозна пречка за нормалното работење на комуналните претпријатија, велат од  УТКОЗ.

Како основа за покачувањето на платата се зема минималната плата која треба да се помножи со коефициентот на сложеност на трудот. Дополнително за работа во недела, се бара исплата на дневница која е најмалку 50 % повисока од вообичаената.

Барањата на Синдикатот доаѓаат во време кога ЈП-ја се соочуваат со сериозни предизвици од цената на струјата и горивата, како и покачувањето на минималната плата.

Оттука, прашање е колку тие , во моментов, можат д аудоволат на барањата на Синдикатот:

Независно од се од СУТКОЗ се надеваат дека ќе најдат заедничко решение со раководствата на јавните претпријатија кои ќе бидат во интерес на работниците, но кои, во исто време, нема негативно да се одразат на нормалното работење на претпријатијата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles