7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Леќата е највредна, најздрава, најхранлива и најпотценета храна кај нас. Зошто?

Леќата е највредна, најздрава, најхранлива, но и храна со многу мал авторитет кај поголемиот дел од луѓето. Иако со својата моќ и богатство од хранливи содржини здравјето го чува како најдобар војник, таа на нашите трпези не е често присутна.

Во нашиот регион леќата се произведувала многу, но во последните години нејзиното производство е драстично намалено, па во моментов регионот произведува само 19 тони, од кои 15 во Виница и по 2 тони во М.Каменица и Пробиштип.

Сето ова само потврдува зошто во некои делови од светот таа е многу почитуван производ бидејќи народот таму многу одамна ја открил нејзината вредноста, бидејќи таа е богата со многу корисни состојки, а пред се: витамини, железо, фосфор, цинк и многу други кои се и повеќе од корисни за човечкото здравје.

Освен леќата која на градскиот пазар ја има малку изобилството од други производи не изостануваше, а најбараните се продаваа по следниве цени:

кромид 40 ,компир 40 и цвекло 40 ден за кг., марула 25 и зелка  50        за парче, домат 70 , банана  70 , портокал   35 , јаболко  40   и      лимон  50  ден за кг.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles