19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Парвовироза кај малите кутриња

Парвовироза е вирусно заболување од кое заболуваат малите кутриња во возрасен дијапазон од 40 денови до една година старост.

Парвовирозата се смета за едно најсмртоносните заболувања кај малите кутриња. Колку е фатална оваа болест кажува фактот што потребни се само неколку часови на вирусот да го истошти слабиот организам на животното.

Превентивата е најдобриот лек. Доколку сопствениците ги забележат првите симптоми на заболувањето, веднаш да го однесат заболеното кутре на ветеринар,бидејќи времето не е нивен сојузник.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles