21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Во 200 контроли 33 фирми не го почитувале ограничувањето на маржите. Граѓаните да ги пријавуваат ценовните аномалии, повикуваат од инспекторатот

20% од фирмите во просек ги прекршиле ограничувањата на трговската маржа, вели контролата направена од страна на државниот пазарен инспекторат во последните 2 дена. Контролата се однесува на малопродажните цени во маркетите и супермаркетите во целата држава.

Целата ситуација будно се следи и од страна на организацијата на потрошувачи. Како тие реагираат во случај на непочитување на мерките.

Сепак со оглед на нестабилниот пазар и големите ценовни амплитуди и од инспекторатот и од организацијата на потрошувачи  повикуваат граѓаните да пријават било каква неисправност.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles