11.2 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

ЛС Штип за Макфест годинава предвидува повисоко организациско ниво

ЛС Штип за Макфест, годинава предвидува повисоко организациско ниво и 100.000 евра кои, според пресметките се доволни Фестивалот да ја продолжи традицијата како најдобар, но и да се надгради.

Во делот на фестивалското финансирање, од ЛС Штип и понатаму остануваат на ставот дека Макфест од Министерството за култура , тенденциозно е ставен  на маргиналните културни активности , но дека Општината има потенцијал сама да ги поднесе трошоците.

Во однос на годинашнава продукција, се предвидува  конкурсот да биде распишан во текот на април и се очекува тој да биде предизвик за сите автори и изведувачи во Државата.

Годинава, Макфест треба да се одржи во септември што ќе биде негово 37-мо издание.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles