11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Владата веќе подготвува програма за рестрикции. Претстои време на силна криза и неминовно е штедење како никогаш.

Претстои време на откажувања, штедење и нова економска реалност. Владата ќе донесе одлука за итно намалување на трошоците на сите нивоа:

Владата ќе излезе не со препорака, туку со одлука за штедење во економска криза и таа нема да важи само за министрите, туку кон неа треба да се придржуваат и градоначалници, директори на државни институции. Проектите каде што има забавена динамика, ќе се кратат, рече министерот за финансии Фатмир Бесими.

Економската криза во која веќе извесен период сме зачекорени, се однесува и на градоначалниците , па оттука и прашањето како тие ќе ги намалат трошоците во работењето:

Одлуката функционерите да штедат, за граѓаните е тешко применлива, бидејќи сметаат дека тие лесно од навиките нема да се откажат:

Колку штедењето ќе биде ефикасно во напорите и граѓаните и економијата да останат на нозе е неизвесно, но во контекст сево ова невреме полесно да се преживее, Владата предвидува ново задолжување од 600 милиони евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles