24.5 C
New York
Saturday, June 25, 2022

Buy now

spot_img

“Мода” и “Камотекс” од Свети Николе се првите компании кои со Синдикатот потпишаа договор за скалесто покачување на платите

Фирмите “Мода” и “Камотекс” од Свети Николе се првите текстилни компании во Државата кои потпишаа колективен договор со Синдикатот за скалесто покачување на платите.

Овие две компании заедно имаат околу 450 вработени, и од април кога започнува примената на новата минимална плата, постепено ќе се работи и на усогласување на останатите плати:

Од Синдикатот се оптимисти дека, во периодот што следи, идентични колективни договори ќе се потшишат и со други компании од текстилната и кожарската индустрија:

Во текстилната и кожарска индустрија работат околу 40.000 работници. Според Заводот за статистика, заклучно со декември минатата година, просечната плата во овие сектори изнесувала околу 20.000 денари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,363FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles