12.5 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Грција: Над милијарда евра за поддршка на граѓаните

Зголемени субвенции за електрична енергија, електронска карта за гориво за 60 литри бензин месечно со попуст од 22 центи, дополнителна финансиска поддршка за ранливите категории, се дел од мерките што утрово ги соопштија надлежните грчки министри, како дел од пакетот мерки што се однесуваат на 3,2 милиони граѓани. Министерот за животна средина и енергетика на Грција Костас Скрекас истакна дека никоја друга европска земја не презела толку драстични мерки за заштита, и додаде дека се додека трае енергетската криза Владата ќе продолжи да ги поддржува домаќинствата и бизнисите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,510FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles