15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

Од денеска, леб, млеко, брашно и зејтин се продава без ДДВ

Од денеска основните производи за исхрана се продаваат со нула проценти ДДВ.

Мерката се однесува на продажба на леб, брашно тип -400, млеко, бел шеќер, сончогледово масло, месо и други кланични производи за јадење, бел ориз, и јајца.

Ова значи дека сите продажни објекти кои ги продаваат овие производи при малопродажба, потребно е да издаваат фискална сметка со даночна стапка од 0%, односно да бидат ослободени од данокот на додадена вредност, а цената на производот да биде намалена за вредноста на ДДВ-то, односно за 5 %.

Во однос на лебот тоа значи намалување од 1-2 денари за парче, шеќерот, брашното и млекото треба да се поевтини за 2-3 денари, зејтинот за 4-5; табла јајца за 10-тина денари, а месото во зависност од видот за 15-20 денари.

Сепак, колку ова намалување, граѓаните го забележаа од утринава:

Продажбата на основните производи за прехрана без ДДВ е дел од 26-те антикзизни мерки кои ги усвои Владата за зачувување на стандардот на населението. Одлуката ќе трае до 31 мај годинава.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles