1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Пазарен барометар – Ротквица

Со почетокот на пролета започнува и сезоната на зелените салати чиј дел е и на малата специфична ротквица која за многумина е многу неодолива. Толку мала, а исполнета со изобилство од витамини и минерали. Токму затоа ретко кој ротквица не пробал и не знае за нејзиниот специфичен вкус.

Но, како ротквицата се произведува и корисноста :

Инаку ротквицата доаѓа од Средна Азија и е позната уште пред 1000 години. Оттогаш  до сега е незаменлив дел од зелените салати. Таа е многу здрава и полезна, полна со витамини и минерали, но исто така од неа има многу придобивки за кои луѓето не се ни свесни. 

Ротквицата има значајна улога за кардиоваскуларниот систем, помага при намалување на болката при остеоартрит, добра е за здравјето на кожата и секако има антиканцерогено дејство, односно го намалува ризикот од канцерогени болести.

Освен ротквицата која ја има во изобилство, штипскиот пазар беше исполнет со многу свежи намирници, а најпродаваните производи напладне ги имаа следните цени:

Кромид          40                                             домат             70

Компир        40                                               банана           70

Цвекло        40                                               портокал        35

Марула       25                                               јаболко           40

Зелка         50                                                лимон             50

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles