15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Претстои викенд на протести. На улиците ќе излезат од образованието, полицијата и државната пошта

Три масовни протести се закажани за утре и задутре од страна на четири синдикални здруженија. Сите тие деновиве упатија апели за масовно присуство на нивното членство, а повикот на сите се однесува на повисоки плати и подобри услови за работа.

Први, сабота за протести ја резервираа од Независниот синдикат за образование и наука кои побараа примена на колективните договори и усогласување на платите, притоа заканувајќи се дека се подготвени  и на кампување доколку платите не бидат зголемени.

Во исто време, двата полициски синдиката, се здружија  за следните барања:  зголемување на платите, исплата на регрес за годишен одмор, исплата на ветениот ковид додаток и почитување на законските прописи во однос на распоредување на работниците во МВР.

Речиси во последен момент, односно денес , протести најавија и вработените во АД Пошти кои во недела ќе промовираат речиси идентични барања.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles