7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

4000 садници за обнова на опожарениот дел од шумскиот појас над Кочани, донираше Пејпер мил.

4000 садници за обнова на опожарениот дел од шумскиот појас над Кочани, обезбеди фабриката за произвoдство на хартија Пејпер мил. По нивна и иницијатива на кочанската ЛС денеска на површина од два хектари се садеа во месноста рамни ниви.

На иницијативата  на Пејпер мил за обнова на опожарениот шумски појас над градот се приклучи кочанската локална самоуправа и сите други адекавтни чинители, како и учениците.

Наместо бор денеска се садеше багрем, јасен  и јавор. Зошто овие видеови на дрвја го заземаа местото на досегашниот бор,објасни директорот на ЈП Осогово, Николче Ефтимов.

Желбата за еколошки чиста средина кај кочанчани, но и стопанскиот сектор е посилна од се. Сите се едногласни во оценката дека денешната акција задолжително треба да биде традиционален белег на овој град…

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles