16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Големо земјоделско незадоволство.  Во сабота  неколку земјоделски здруженија најавуваат протести и блокади

Големото  земјоделско незадоволство, во сабота ќе се префрли на улиците. Неколку земјоделски здруженија, најавуваат масовни протести и блокади.

Освен лозарите и тутунарите,  крајно незадоволни од актуелната состојба се и оризарите.

Од друга страна, ресорниот министер најавува голема поддршка за земјоделскиот сектор и во делот на ИПАРД програмата, и како измена во начинот на исплаќање на субвенциите.

Незадоволството во секторот земјоделство е присутно веќе извесен период. Нервозата осовено се зголеми  по отпочнувањето на руско-украинската криза кога цените на репроматеријалите и нафтата драстично скокнаа.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles