16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Една третина од текстилните работници имаат заболувања предизвикани од нивната работна позиција

Една третина од текстилните работници имаат заболувања кои имаат потекло од нивната работна позиција. За сето ова причини се свивањето над шивачките машини, вдишувањето на прашина, хемиски супстанци од материјалите, но и возраста на работниците.

Според работничките природата на работата од нив бара постојано напрегања на видот и одредена положба на телото која со годините наназад се причина за нарушување на нивното здравје.

Ова е прво посериозно истражување во врска со заболувањата кои се јавуваат кај лицата кои ја извршуваат оваа дејност. Според истражувањето овој сектор би работел уште десетина години затоа што индустријата нема услови со кои би привлекла млад и перспективен кадар.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles