15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Наредната недела државата ќе му понуди 46 милиони евра на стопанството

Од следната недела државата на стопанството ќе му понуди 46 милиони евра за справување со енергетската, но и економската криза. Станува збор за неколку кредитни линии  кои ќе се реалираат преку од Развојната банка, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи:

Поради војната  во Украина и негативните ефекти врз македонското стопанство,  се прават и детални анализи како дел од суровините да се обазбедат од други земји кои претходно не биле атрактивни: Автомобилскиот сектор, според него, е предност која треба да се искористи во услови кога е прекинат вредносниот ланец по случувањата во Украина

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles