17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Земјоделците се  деморализирани   да произведуваат повеќе.  За нови површини да работат не помислуваат.

Идеата да се зголемат површините на житни култури  и да се  превенира  недостатокот на  брашно  и  други производи  не е едноставна.  Изорај, посеј и жнеј е премногу едноставо  кажано  зашто сега  тоа е  процес од кој во моментов  со овие  цени главата ги  боли  сите, изјави поторетседателот на Сојузот на стопански комори Горан Георгиевски.

Поради ова , земјоделците се обесхрабрени  и деморализирани и  нив некој ќе треба да ги убеди тие да влезат во сеидбена неизвеснст  оваа пролет.

Неизвсноста за која  Гергиевски зборува ја  потврдуваат и  земјоделците  за кои  пролетната сезона  е  изгубена. Со други зборови,  за поголемо произвидство држвата на нив не може да смета.

Ова значи дека држвата сега  повторно ке треба да се потпре на  веке завршенаат есенска сеидба но и да бара начин како увозно и по кои  цени   ке го реши проблемот со жито зашто   според експертите, жито ке има, но проблем се цените. Нешто слично како што веке  го чувствуваме  проблемот со струјата и  горивата. 

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles