21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

25 градоначалници од Македонија и Бугарија се на средба  во градот Сандански. Се договараат за проекти вредни 31 милион евра

25 градоначалници од Македонија и Бугарија денес се на работна средба во градот Сандански. Тие денес презентираа проекти за погранична соработка кои се финансирани од ИПА фондовите. Во случајов станува збор за 31 милион евра кои се предвидени за период на соработка кој ќе трае до 2027 година.

Дел од проектите, допрва ќе се договараат, а дел од општините веќе ги имаат подготвено и сега само бараат партнер, каков што е случајот со општина Штип:

Досегашната соработка, резултираше со многу реконструирани или изградени  објекти и обезбедена опрема за институции од двете страни на границата:

Според градоначалникот на Гоце Делчев, Владимир Москов, соработката во иднина треба да биде надградена со  идеи,иницијативи и државна помош од двете страни.

Во изминатиот период погранилните општини од двете држави реализираа голем број заеднички проекти.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles