15.1 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Магдоносот –  еден од најчесто употребуваните зачини на нашите простори

На сите ни е познат зелениот зачин кој е најчесто употребуван во кујната на секоја домакинка и секако во природните лекови кои се подготвуваат дома. Магдоносот е растение кое има огромно нутритивно и значајно лековито дејство, а за да се произведе кај нас е многу лесно, па токму затоа  и многу се одгледува.

Нема човек кој за магдоносот не знае и кој не го употребувал, но секој на свој начин.

Поради големата содржина на витамини од групата Б, магнезиум и калиум, магдоносот го смирува нервниот систем и ја подобрува концентрацијата и памтењето. Витаминот Б6, кој го има во оваа билка, го регулира нивото на шеќерот во крвта. Затоа магдоносот е природен лек и за дијабетичарите.

Магдоносот потекнува од Иран, но е употребуван насекаде во светот токму поради здравите карактеристики кои ги поседува. Лошото време не ги спречи штипјани да испазарат на градскиот пазар, а најбараните производи тие можеа да ги купат по следниве цени:

Кромид 40, компир 40,  цвекло 40, марула 30 , зелка 50 ,   Домат 130-150   ,  банана 70 ,  портокал 50 , јаболка 30 ,    лимон 60 ден/кг.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles