3.8 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Вода за нивите во регионот ќе има, но системот за наводнување е во многу лоша состојба.

Сезоната за наводнување од системот Брегалница започнува во недела,кога првите количини ќе стигнат до нивите. Во моментов во акумулуацијата Калиманци има 110 милиони метри кубни вода  кои се доволни за оваа сезона.

Она што загрижува и годинава е лошата состојба на системот за наводнување што е причина за огромни загуби на вода и неможност таа да стигне до нивите, потенцира Богатинов.

За земјоделците водата е основниот услов за успешно производство.

ХС Брегалница е проектиран да наводнува 7.000 ха најплодни површини.Според плановите од нив годинава предвидени се 3.000 ха ориз и 4.000 за таканаречените крски култури.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,596FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles