16.1 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Излезот Клисура  на Штип е еден од најопасните.  Опасност доаѓа и од земја и од воздух

Излезот на Штип  кај месноста Клисура  веројатно е еден од најопасните што ги има во државата. Огромната сообраќајна фрекфенција  на возила и  пешаци  секојдневно е под голем ризик  за нив а решение   досега нема.

Како да се реши проблемот, досега, овој сообракаен теснец  бил  анализиран многу пати,  но   и по  неколку децении, опасноста и последиците   се уште се овде.

Според  ЛС на Штип  решение за  овој проблем се пешачките конзоли кои се во план да ги градат.

Овој теснец освен сообракајна нуди и  воздушна опаснот, бидејќи  овде секојдневно   директно на патот  паѓаат  помали и поголеми  камења. Досега на ова место од засечениот рид  слетувале и карпи  големи колку автомобили.

Решението  кое  ЛС  на Штип сега го нуди   значително   ќе ја елиминара  сообраќајната опасност за пешаците, но ризикот од свлекување на земја и камења од  високите делови  за сите останува и понатаму.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles