16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Саботни ветеринарни совети – Кучешка тенија

Главен и единствен предизвикувач на кучешката тенија е малата тенија,која се наоѓа на листовите од растенијата претежно во пролет, иако како што тврдат ветеринарите истата е присутна во текот на целата година. Преку исхраната се населува во дигсетивниот тракт кај кучињата.Симптомите се тешко забележливи.

Кучешката тенија е зоонозна болест.Тоа значи дека е пренослива и на луѓето.

Апелот на ветеринарите до сопствениците на кучиња е еден. Превентивата е најдобрата заштита. Тоа значи редовно миење на рацете откако сопствениците биле во контакт со нивниот миленик.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles