13 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Храната на највисоко ценовно ниво

Организацијата на Обединетите нации за храна, ФАО, соопшти дека цените на прехранбените намирници во март забележале рекорд. ФАО-индексот на цени на прехранбени намирници во март годинава изнесувал 159,3 поени, додека во февруари изнесуваше 141,4 поени. Индексот ги пресметува месечните промени на просечните цени на основните прехранбени намирници – житарки, месо, млеко, масло и шеќер. ФАО неодамна предупреди дека поради војната во Украина цените на храната може да се зголемат за 20%.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles