15.1 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Целата 2022 година ќе биде ценовно критична за храната, најавува професорот Драги Димитриевски

Целата 2022 година ќе биде ценовно критична за сите видови храна, особено на земјоделските производи, смета професорот од Земјодлескиот факултет во Скопје, Драги Димитриевски.

Според него, клучно високи ќе бидат цените на зејтинот чие стабилиизрање не се очекува уште долго.

Со расположивите земјоделски ресурси, Македонија во голем дел самата може да си обезбеди подобро и поголемо производство.

Ова не значи дека Македонија , во моментов се соочува со сериозен недостаток на суровини за производство на зејтин, но увозно сме зависни.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles