11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Косово:  По 100 евра за ранливите  категории

Косовскиот премиер, Албин Курти ги претстави  новите мерки за поддршка на пензионерите, вработените во приватниот и јавниот сектор и студентите. За април двојно ќе ја зголемиме социјалната помош за сите семјства кои се нејзини корисници. На сите слоеви пензионерите ќе им поделиме по сто евра додатоци за април. По 100 евра ќе добијат работниците во приватниот сектор, а исто толу ќе добијат и 80-те илјади јавни службеници. Исто така сите студенти ќе добијат по 100 евра, а за ранливите слоеви издвоивме повеќе од 80 илјади евра, изјави Курти.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles