13 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Инфлацијата  не води  во се подлабоко .Се повеќе граѓани прават компромис  со исхраната.

Инфлацијата расне и  се повеќе граѓани  прават  компромис со исхраната. Ова значи  дека се мисли што ке се купи но и што ќе се готви кога во прашање се цените  но и квалитетот  на храната.

Билјана Дуковска, од  Македонската платфрма за сиромаштија потврдува дека  калкулациите со квалитетот и квантотетот на исхраната веке се присутни на големо  и тоа во се поголем број на семејства.

Веќе се прават пресметки за што се има пари, а за што не, и се прават компромиси поврзани со квалитот на исхраната и домувањето. Очекувано е дека дел од граѓаните кои во изминатиот период беа во ризик од сиромаштија ќе паднат под прагот и , очекувано е да се зголеми бројот на сиромашни. Граѓаните кои и сега живеат под таа линија ќе се најдат во уште понеповолна ситуација, без минимум услови за достоинствен живот“, изјави  Дуковска.

На што најмногу граганите штедат во  вака  големи кризни моменти?

Иако сега е лошо, реално според граганите е дека ке биде уште полошо а главна причина за тоа се   високите цени на енергенсите и војната во Украина. Поради ова, од Светската банка  потрдуваат.

Трошоците и натаму ќе растат, а најзасегнати ќе бидат ранливите групи. Дури 65% од граганите во  Македонија ке видат стрг рачун каде и како ке ги трошат парите  но тие најмногу ке одат за храна,

Од друга страма,  Државниот завод за статистика објави дека просечната исплатена нето плата во јануари годинава била  29.980 денари, но растот на трошоците за живот е 6,7 отсто. 

Инфлација има и во регионот и во еврозоната а раката на инфлацијата е подолга отколку  платата.

Во маркетите низ Европа има зголемување на цената на месото, освен пилешкото и јунешкото таму за разлика од кај нас зголемено е и свинското. Така во Италија килограм свински шницли чинат 19 евра, кременадли 17 евра, а сечкано месо за гулаш 13 евра. Слична е ситуацијата и во Германија каде што килограм свински бут чини 12 евра, поради што Германците почнаа да купуваат месо на парчиња и грамови. Во Шпанија јунешкото е 15 евра за килограм, додека од пилешко најевтини се крилцата кои чинат 7 евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles