15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

Без конкретен предлог од Владата прекин на штрајкот ќе нема , повторно потенцираа од СОНК

Од СОНК немаат намера да го прекинат штрајкот во образованието се додека Владата не излезе со конкретен предлог за висината на покачувањето на платите. Иако од Владата бара предлог СОНК во моментов, не ја знае црвената линија која би ги усогласила двете страни.

Од друга страна, со став во врска со штрајкот и можното решение излезе и министерката за труд и социјална политија Јованка Тренчевска, која повика на дијалог и потсети дека колективниот договор за градинките истекува дури на крајот на јуни.

Во меѓувреме, министерот за образование и наука, повторно повика учениците да се вратат во клупита, а наставниците на работа.

Денес е четврти  ден од штрајкот во образованието и според СОНК , огромен дел од наставниот и останатиот персонал го почитуваат штрајкот.

Од своја страна, според министерката Тренчевска штрајкот го следат не повеќе од 45 % од вработените во градинките.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles