11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Новиот закон за работни односи ќе се подготвува од мај. Синдикатот , работодавачите и Гласен Текстилец бараат сериозни измени

Новиот закон за работни односи ќе се подготвува од мај,  и во работата ќе учествуваат сите релевантни страни, изјави министерката Јованка Тренчевска.

Новиот закон е можност за елиминирање на досега сите спорни моменти на кои се повикуваа и Синдикатот и работодавачите и Владата. Поради ова, тие сега бараат нивна поголема улога и ги посочуваат клучните барања.

Во истиот контекст, на активно учество во подготвувањето на новиот закон, инсистира и Гласен Тестилец, бидејќи според нив ексклузивитет во вака важни одлуки, нема никој.

Согласно Global deal потпишан од страна на Министерство за труд и социјална политика во 2017 година,  социјален дијалог со сите засегнати страни. Тоа значи и здруженија кои од 2016 беа вклучени и излобираа за закон за минимална плата и иницирање на нов Закон за работни односи. Никаде во тој Ратификуван документ, не стои дека социјален дијалог значи синдикатот “репрезентативен” кој одговара и Влада имаат ексклузивно право да носат закони, потенцира Ампева.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles