16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Јагнешкото за Велигден над 200 ден/кг жива мера

Цената на јагнето жива мера во моментов е околу 160 – 200 денари за килограм. Производителите очекуваат нејзино зголемување за претстојните велигденски празници.  Реалната цена ако се земат предвид производните трошоци, би била над 230 денари, сметаат производителите. Продажната цена во месарниците сега е 400 – 500 денари. потрошувачката на јагнешко во земјава е ниска и достигнува околу 10 000 јагниња, додека извозот е 170 000 грла годишно.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles