11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Владата и СОНК викендов  седнуваат на преговори. Сите опции се отворени, велат од Синдикатот.

Владата и СОНК  викендов седнуваат на преговори  во  намера  да се најде  решение за  прекинување на петдневниот штрајк во образованието. На темата  започнување разговори денес  средба   во Владата  имаа премиерот Димитра Ковачевски со  повеќе ресорни министри и претставници на СОНК.

Владата  е отворена за дијалог за постигнување систем за раст на платите кој нема да биде условен и предизвикуван од штрајкови и незадоволства и со кој ќе се обезбеди модел за раст на платите во јавниот сектор, кој како со договорот за минималната плата, ќе се врзе за порастот на просечната плата и со порастот на трошоците за живот, истакна премиерот Димитар Ковачевски.

Сепак, клучно  прашање е какви се очекувањата и дали двете страни ке успеат да се договорат.

Сепак, доколку договор за висината на платите  и биде  постигнат, како    можна пречка   за прекинување  на штрајкот  се споменува  од кога покачувањети би се случило.   Имено, според  министеркта за труд и соцујлан  политика Јованка Тренчовска, тоа би се реализирало  со Ребаланс на Буџетот , нешто кое Синдикатот е прашање дали би го прифатил.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles