15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

ЈП од Регинот немаат пари за скалесто покачување на платите. Вработените да почекаат на подобри времиња.

ЈП од регионот се  истоштени и  признаваат  дека   пари за скалесто покачување на платите немаат. Оваа реалност вработените мора да ја прифатат зашто во спротивно, во прашање доага опстанокот на работните места, категорични се  директорите. 

Овие предупредувања  се упатуваат во моменти  кога  асоцијацијата на јавни претпријатија АТКОМ  со Синдикатот  за скалести покачувања сепак разговараат. 

Дали  ова значи дека  ќе бидат глуви на апелите  покачувањата да се  одложат?

Полесно или потешко , сите ЈП во Регионот се  во   нокдаун  ситуација  со години а завршниот удар стигна со новите цени на   струјата и течните енергенси.

Сите заедно тие  имаат  најмалку 8 милиони евра загуби  и едвај наогаат начин за основната дејност.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles