15.1 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Почна сеидбата на оризот во кочанско

Во кочанскиот регион почна полнењето на нивите со вода и сеидбата на оризот од овогодишната производствена реколта, за која се планира да се насеат околу 4.000 хектари.

За да се запази оптималниот рок за сеидба и да се искористи зголемениот водостој, за почеток се зафаќаат проточните води од реките во регионот, а во почетокот на идниот месецда почне искористувањето и на капацитетите на акумулациите од хидросистемот „Брегалница“.На официјалниот старт на наводнителната сезона присуствуваа министерот за земјоделство, Љупчо Николовски и директорот на АД Водостопанство, Локман Љимани.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles