15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

Кризата ќе биде долга и ќе трае со години македонската влада  треба да ги подддржува сиромашните  а не богатите, смета  аналитичарт од Виенскиот институт Бранимир Јовановиќ

Кризата ќе биде долга и  за неа сите треба да се подготват. Сите земји од Југоисточна Европа  ќе имаат помал БДП а инфлацијата ке биде поголема.

Во вакви услови, смета Јованивик, македонската влада  треба да троши а не да штеди.

Во услови на глобална и домашна рецесија, секогаш најпогодени се   работниците и социјалните категории па оттука ставот на Јовановик е следниот.

Она што во ова  услови на инфлација е добро, е тоа што таа ги намалува долговите  на земјите  но и на граганите и долгорочно обезбедува  каква таква стабилнист, додава Јовановик.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles