17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Страдална седмица – Велика сабота

На велика сабота Хритос слегува во пеколот. Додека тој е во гробот неговите ученици ја губат верата зашто наместо круна, тој доби трнлив венец, наместо престол – крст на срамот.

Но, доаѓа ноќта. Земјата почнува да се тресе , а силна светлина избива од ридот која ја покажува превласта на доброто над земјата.

Со тоа се потврдува најголемата надеж на христијаните кои верувата во Исус во воскресението и победата над смртта.

Исус, ги крши оковите со кои сотоната ги врзал луѓето и праведниците ги води во рајот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,788FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles