15.1 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Мастит кај крупниот добиток

Мастит кај крупниот добиток е заболување,односно, е бакктериска инфекција ккако рез8лтат од останување на млекото во вимето  на животното,но и од недоволното оддржување на хигиена во просторијата каде е сместен крупниот добиток.По што е ккарактеристичен маститот.

Која е препораката на ветеринарите за заштита на дибитоккот од ова бактериско заболување.

Лекувањето се реализира со антиибиотици,аналгетици и специјални таканаречени инектори што се на антибиотска база што се инектираат дииректно во вимето и даваат позитивен резултат, односно, излекување на заболеното животно.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles