16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Аеро Загадување има, но   нема пари да се истражи степененот на  загаденоста   во источниот регион.

Аерозагадувањето во Источниот регион е се поголемо но, пари за да се утврди степенот на загадување нема.Одтука недостасуваат толку потребните истражувања кои ќе дадат појасна слика како да се најде решение на проблемот.

Без соодветни анализи последиците перспективно можат да бидат несогледливи за целата животна средина.

Освен во произвдоството на храна загадениот воздух остава трајни траги и врз целиот жив свет

Добар дел од загадувањето во Источниот регион е сезонско што е јавен индикатор, смета професорот Мираковски.

Во насока на решавање на овој проблем некои општини од регионот како на пример Кочани, се во фаза на изработка на регистар на загадувачи што веројатно ем почеток на решавање на проблемот. Сепак, заедничка стратегија засега нема поради што и проблемот останува отворен.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles