12.5 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Штрајкот на СОНК во Регионот има поддршка. На работа се минимален број на наставници

Штрајкот на СОНК во Регионот има голема поддршка. и покрај повикот на министерот Јетон Шаќири, на работа се минимален број на наставници.

Идентична е состојбата и во Делчево, каде на работа се одвај една четвртина од вкупниот број на вработени во образованието:

За разлика од  училиштата , од денес нормално работат градинките и децата таму се примаат и згрижуваат како пред штрајкот.

Во меѓувреме, од денес , со работа прекинаа и вработените во Управата за водење матични книги. Шалтерите беа затворени, па не можеше да се закажат свадби, ниту да се вадат изводи.

Синдикатот на УВМК бара покачување на платата линеарно, носење на колективен договор со кој што ќе им се зголемат примањата за 30 проценти како и да им се признаат звањата на вработените, така што ќе бидат распределени на позиции во институцијата според својот стаж.

Конфедерацијата на слободни синдикати, која поради слабиот одзив го прекина штрајкот на јавната администрација, денес излезе со обвинувања за притисоци.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,510FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles