15.1 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Бугарија: Петков за испраќање  воена помош за Украина

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска изјави дека се надева парламентот во Софија следната недела да донесе одлука за испраќање на воена помош за Украина. Петков предупреди дека не треба да се биде на страната на „агресорот“ Русија, наведувајќи дека „внатрешни кругови“ во Бугарија поттикнуваат поделба уште од почетокот на војната во Украина. Од друга страна, лидерот на БСП и претседател на бугарско собрание Корнелија Нинова, најави дека БСП ќе ја напушти   коалицијата   доколку владата  донесе одлука да испорача оружје  на Украина.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles