16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Продолжува штрајкот во Управата за матични книги

Независниот синдикат на Управата за водење на матичните книги изрази загриженост поради ставот на Министерството за правда дека колективниот договор е незаконски и надвор од рамки на Законот за административни службеници.  Според синдикатот, 70 проценти од вработените во Управата за водење на матичните книги земаат плата под минималната.  Барањата на синдикатот се донесување на колективен договор на ниво на работодавач, контиунирани обуки и систем на унапредување на вработените, усогласување на платите согласно покачувањето на миниминалната плата и линеарно покачување на платите на сите вработени во Управата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles